Press "Enter" to skip to content

Kristína

(* 1980) KRISTÍNA PREKOPOVÁ

Vyštudovala  slovenský jazyk a literatúru a hudobné umenie v postgraduálnom štúdiu na Pedagogickej fakulte UK v Bratislave, v grantovom štúdiu absolvovala muzikálové herectvo na VŠMU v Bratislave. Venuje sa spievaniu a skladaniu vlastných piesní s kompozičným a interpretačným príklonom k menšinovým žánrom (šansón, džez, world music).   Na konte má 2 albumy Buď chvíľu môj (2011) a album Úsvit (Pavian Records, 2016), ktorý získal nomináciu na ocenenie najlepší jazzový album roka. Práve na tomto albume sú piesne s tematikou rasovej znášanlivosti a holokaustu.  Pravidelne moderuje rôzne charitatívne  i komerčné akcie. So Slovenskou knižnicou nevidiacich Mateja Hrebendu spolupracuje pri načítavaní  audio knižných titulov. Venuje sa  moderovaniu v televízii, tiež dabingu kresťanských dokumentov. V súčasnosti sa  ako prolife umelkyňa a organizátorka angažuje v projekte Odomknutý žiaľ s problematikou popotratového syndrómu.  

2002 svoj hlas a ruky (klavír) prepožičala Miss SR ´98 Karolíne Čičátkovej v TV reklame pre výrobcu koženných búnd K Cero, jej hlas znel v brandingoch známych rádiových hitov v slovenskom rádiu Expres, tiež nadabovala postavičku supa v Dobe ľadovej 3.

2007 – 2012 redaktorka/moderátorka rozhlasových relácií v Slovenskom rozhlase  ( Nevydané neslýchané, Dnes večer pop rock, Musica camera, Poludňajší koncert, Hudobné mosty, relácia pre deti Zvonkohra a i.)

2010 Na bratislavských divadelných doskách bývalého divadla A.ha, Malej scény sa pod taktovkou Jozefa Pražmáriho sa predstavila ako postava Prírody v divadelnej hre Květy Legátovej – Nepriatelia, po boku slovenských hercov Vlada Jedľovského a Dana Fischera. Finalistka súťaže skladateľov Fattkools (rádio Fm)

2011 – 2013 členka divadla Zrakáč – projektu vidiacich, nevidiacich a slabozrakých hercov pod režisérskou taktovkou Jozefa Pražmáriho. V komédii Študentove šibalstvá voľne spracovanej podľa moralít Hansa Sachsa stvárnila postavu Sedliačky a do predstavenia zložila aj scénickú hudbu. V Shakespearovej tragédii Rómeo a Júlia stvárnila postavu Dojky. Ako speváčka a herečka spolupracuje so skladateľom filmovej hudby a šansonierom Patrikom Ulrichom. Pravidelne koncertuje v Čechách (Festival šansonu, porotkyňa v súťaži Hudební liga, finalistka európskej súťaže skladateľov GRAMODESKA so skladbou Nahé telá stromov – Český rozhlas)

2013   si zahrala jednu z hl. ženských postáv v českej hudobnej komédii: Obchodníci (Magnusfilm, réžia: Petr Šícha). Ďalej hrali: Otmar Brancuzský, Petr Hapka, Hana Seidlová, Lenka Zahradnická, Filip Tomsa, Patrik Ulrich, Richard Nedvěd a ďalší. Vo filme stávrnila postavu Bibiany, priateľku Richarda Nedvěda. V spolupráci s hudobníkom Eugenom Švábom vydala album swingujúcich melódií, šansónov a balád: Buď chvíľu môj

2014  v rozhlasovom éteri rádia Devín moderuje  1. a 2. ročník hudobnej súťaže pre jazz a menšinové žánre JAZZ START UP, organizátor: portál jazz.sk , s hudobným projektom Voice&Guitar vystúpila na festivale Noc hudby 2014 (organizátor: Hudobné centrum). Je hosťujúcou speváčkou gypsy zoskupenia Swing that String. Zahrala si genetičku Reginu Perecovú v TV seriáli Rodinné prípady: 59.diel Kukučka (réžia: Peter Magát). Venuje sa i dabingu – dokumentárne seriály pre TV LUX (Bez hraníc, Domus Patris – Otec a syn, Valentina Puzikova, Haas, Olegij Sennin, Peter Čaadajev,Viera Kornejova, Rauschenbach Butovo, Biskup Maletský, Exarcha Fedorov, Otec Alexander, Návrat, Môj Ararat, Ostrov Sachalin, Osudy Anny Abrikosovej).  Jej hlas zaznieva príležitostne aj z éteru rádia Europa 2 v jingloch, či reklamných spotoch.  Ako speváčka hosťovala na albume Theatrum Mundi –  Lucas Perný & Miroslav Kollár

2015  v rozhlasovom éteri rádia Regina moderuje dve autorské relácie: OPERETA A MUZIKÁLJAZZOFÓN zaostrenú na plnokrvný svetový vokálny džez s archívnymi nahrávkami od 20 tych rokov až po súčasnosť.   Prostredníctvom relácie Zvonkohra sa  v rádiu Regina prihovára i detskému poslucháčovi v prezentácii hudobných menšinových žánrov.  S hercami Marekom Kolenom a Ondrejom Kaprálikom  sa podieľa na príprave 1. série rozhlasového fíčra PRÍBEH JAZZU – z plantáže do virtuálnej reality, pod režisérskou taktovkou Vladimíra Juhanesoviča.  Spolupracuje s TV LUX ako redaktorka a moderátorka Krátkych správ a Spravodajského súhrnu.   S projektom Kristína Prekopová NA DOTYK vystúpila na festivale Verím Pane 2015. Pravidelne moderuje rôzne charitatívne i komerčné akcie. Pre Slovenskú knižnicu nevidiacich Mateja Hrebendu načítala niekoľko knižných titulov : Genová Lisa: Ľavá strana sveta;   Darina Mikolášová: Teraz alebo nikdy! Lauren Kate: Padlí anjeli 1-4,  Alica Bartková: Kniha nepokoja,  Gillian Flynn: Stratené dievča,  David Bunn a Janette Oke: Abigail – Skrytá vášeň)